اولین قدم ها برای رسیدن به آزادی در آزادکاری

برای برخی از ما انتقال یافتن از یک حرفه تمام وقت به یک حرفه مبتنی بر آزادکاری کار بسیار ساده ای است، ساده در حد خوردن یک لیوان آب. اما برای بسیاری این کار با استرس و نگرانی های فراوانی همراه است. برای برخی ها فشار عصبی ناشی از این است که آنها تنها منبع درآمد خانواده خود هستند. بسیاری دیگر از تاریکی و نا آشنایی مسیر آزادکاری واهمه دارند. با اینکه هر دو، دلایل کاملا منطقی برای ترسیدن به نظر می رسند اما مطمئن باشید حرفه شما هر چه که باشد با هر سابقه کاری می توانید با توجه به چند موضوع ساده و برداشتن اولین قدم ها، به آزادی لذت بخش در آزادکاری دست یابید.

180

با برنامه پیش بروید:

خیلی ها هستند که وقتی به آزادکاری فکر می کنند چند ایده موقت به ذهنشان می رسد و فکر می کنند اگر همین امروز وارد حیطه آزادکاری شوند می توانند بدون هیچ برنامه مدونی به موفقیت دست یابند. ببخشید که رویاهایتان را خراب می کنم ولی زندگی آنقدرها هم ساده نیست.

اگر یک شغل تمام وقت دارید و تصمیم دارید به یک آزادکار تبدیل شوید، توصیه می کنم فردا وارد اتاق رئیس نشوید و به او بی احترامی کنید ( حتی اگر خیلی به شما سخت گرفته باشد ). آزادکار شدن تصمیم بسیار مهمی در زندگی کاری شما به حساب می آید. گرچه ممکن است فکر کنید الان دارم آزادکار شدن را نکوهش می کنم اما کاملا برعکس، تمام سعی من این است که بگویم: قبل از هر کاری خوب فکر کنید.

پشت هر کسب و کار موفقی ( حتی در آزادکاری ) یک برنامه مدون و منظم پنهان است. هدف این نیست که همین الان یک لیست ۱۰۰۰ موردی از کارهایی که باید انجام دهید تهیه کنید، بلکه باید با دقت جنبه های برجسته آزادکاری خود را بیابید و یادداشت کنید، سخت تلاش کنید و به این فکر کنید که از خودتان یک برند بسازید. کسانی که اکنون در یک شغل تمام وقت در حال کار هستند، می توانند در زمان های آزاد خود این کارها را انجام دهند و مقدمات را برای شروع یک آزادکاری موفق آماده کنند.

این خیلی مهم است که توجه داشته باشید آزادکاری بدان معنا نیست که کار تمام وقت حال حاضر خود را رها کنید ( حداقل نه از همان ابتدا ). خیلی ها در کنار شغل اصلی و تمام وقت خود به آزاد کاری می پردازند. بنابراین نکته کلیدی این است که آزادکاری به معنی رها کردن کار اصلی نیست بلکه معنی آن کاملا برخلاف این است. اگر درآمد نقش اصلی را در کار برای شما ایفا می کند شما تنها زمانی باید از کار اصلی خود خداحافظی کنید که در حیطه آزادکاری به میزان درآمد دلخواه خود دست یافته باشید.

برای پروژه های نیمه وقت آماده شوید:

به عنوان یک آزادکار ممکن است جلب توجه کارفرما و به دست آوردن کارفرما های جدید کار مشکلی باشد به خصوص اگر یک آزادکار تازه کار باشید. ولی این مساله نباید مانع ادامه روند آزادکاری شما شود. یکی از راه های خیلی خوب برای مقابله با این مشکل استفاده از پروژه های شخصی و نیمه وقت است. بهترین روش این است که شما در وقت های آزاد خود محصول یا سرویسی را با استفاده از خلاقیت و توان خود ایجاد کنید. در واقع خودتان کارفرمای خودتان شوید. اینکه موفق خواهد شد یا نه را نمی توان تضمین کرد اما این کار نتایج مثبت زیادی دارد. به عنوان مثال شما علاوه بر اینکه یک پروژه به کارنامه خود اضافه می کنید و کلی تجربه کسب می کنید، خواهید توانست توجه چند کارفرما و کاربر را جلب کنید که از سرویس شما استفاده کنند یا نرم افزارتان را خریداری کنند.

روش دیگری که می توانید از آن استفاده کنید ( اگر فکر می کنید کار کردن با کارفرمای جدید می تواند برایتان مشکلاتی داشته باشد ) این است که به عنوان یکی از اعضای یک پروژه بزرگتر به فعالیت بپردازید. از آنجایی که اکثر فریلنسر ها آدم های خوش اخلاقی هستند می توانند با دوستان زیادی در حیطه کاری خود ارتباط برقرار کنند و به راحتی عضو یکی از پروژه های بزرگ شوند و نام خود را در این پروژه بزرگ ثبت کنند. به این ترتیب هم نام خود را خوش نام تر می کنید هم یک پروژه را به کارنامه خود ثبت می کنید و در مجموع کلاس کاری خود را بالاتر می برید.

درآمد خود را ذخیره کنید:

شما به عنوان یک آزادکار نیمه وقت بهتر است هیچ وقت درآمد کار تمام وقت و آزادکاری نیمه وقت خود را با هم یکی نکنید و همیشه این دو درآمد را از هم جدا نگاه دارید تا بتوانید به خوبی حساب درآمد آزادکاری خود را داشته باشید. قطعا از همان روز اول آزادکاری به درآمد مورد نیاز خود نخواهید رسید و باید کمی وقت صرف کنید و تجربه به دست بیاورید تا درآمد لازم را ایجاد کنید. اما از آن مهم تر اینکه همیشه مقداری از درآمد آزادکاری خود را ذخیره کنید چون در زمینه آزادکاری هیچ وقت نمی توان درآمد ها را پیشبینی کرد. گاهی ممکن است درآمد شما افزایش یابد گاهی هم ممکن است به صفر برسد و این ذخیره مالی به درد همان مواقع می خورد. بهتر است در مورد آزادکاری هیچ چیزی را حتمی ندانید و همیشه برای بدترین حالت برنامه ریزی کنید ولی به بهترین اتفاقات امید داشته باشید.

مسابقه ای در کار نیست:

همیشه به خاطر داشته باشید که هیچ مسابقه ای در کار نیست. شما نباید به سرعت کار تمام وقت خود را رها کنید و به آزادکاری تمام وقت روی آورید. اول از همه باید به آن نقطه اطمینان در آزادکاری برسید تا بتوانید با خیال راحت کار تمام وقت خود را رها کنید و حرفه آزادکاری خود را از نیمه وقت به تمام وقت تبدیل کنید. انتقال از آزادکاری نیمه وقت به تمام وقت کار بسیار حساسی است که نباید بدون تمرکز و تفکر به این کار دست زد.

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

من بهراد جاود هستم، یک وبلاگ نویس و تولید کننده محتوا. از سال ۸۹ که فعالیتم را به عنوان یک وبلاگ نویس شروع کردم با وبلاگ‌های زیادی همکاری داشته‌ام و تجربیات و اطلاعات زیادی در این دوران در زمینه وبلاگ نویسی و تولید محتوا کسب کردم. اکنون سعی دارم شما را هم با لذت وبلاگ‌نویسی آشنا کنم تا شاید شما هم بتوانید وبلاگ‌نویس درون خود را بشناسید و در این حرفه پیشرفت کنید.

۵ دیدگاه

 1. امين گفت:

  جالب بود !
  من خيلي آزاد كاري رو دوست دارم و يه جورايي براش برنامه هم ريختم . بهترين شغل دنيا آزادكاريه !!!!
  ممنون .

 2. معین گفت:

  بهراد :D
  قشنگ بود.

 3. بحث خوبی بود ولی آزاد کاری کمی اخلاق حرفه ای
  یا به عبارتی اخلاق آیتی هم میخواد به طور مثال میبینیم در وب سایتای فریلنسر بعضی از کاربرای حرفه ای حتی از کوچیک ترین پروژه هم چشم پوشی نمیکنن و خب کارفرما هم قطعا به کسی که دهها پروژه رو انجام داده بیشتر اعتماد میکنه.فکر میکنم بیشتر ما باید روی فرهنگ آزادکاری کار کنیم تا مباحث تخصصی چون واقعا خیلی از کاربرای وب پتانسیل یک فریلنسر خوب شدن رو دارن

 4. face گفت:

  متشکر مثل همیشه زیبا ، قاطع و کامل بود
  منتظر مطالب بیشتری از جزئیات آزاد کاری از شما هستیم
  ببینیم میتونین از ما بازدید کننده هاتون یه لشکر آزاد کار بسازید یا نه :دی
  موفق باشید!

 5. سیاوش گفت:

  دیر خوندم که … :(

شما چه دیدگاهی دارید؟

قوانین

۱- لطفا از دیدگاه‌ها برای تبلیغ مستقیم سایت خود استفاده نکنید.

۲- دیدگاه‌‌هایی که در بخش نامشان، کلمه کلیدی به کار رفته باشد تایید نخواهند شد.

برای اطلاعات بیشتر قوانین کاربری را بخوانید


آخرین نوشته‌های یک ادمین را در ایمیلتان دریافت کنید

عضو لیست ایمیلی ما شوید تا آخرین نوشته‌های یک ادمین برایتان ایمیل شود