به بهانه روز وبلاگستان فارسی

از روزی که سلمان جریری اولین نوشته وبلاگستان فارسی را نوشت ۱۳ سال گذشت و امروز وبلاگستان فارسی عملا وارد چهاردهمین سال زندگی خودش شد. وظیفه خودم می‌دانم ابتدا این روز را به همه وبلاگ‌نویسانی که در جهت اعتلای وب فارسی تلاش می‌کنند و نوشتن را خدمت به دیگران و خودشان می‌دانند تبریک بگویم. زحمتی که وبلاگ‌نویسان برای وب می‌کشند و نقش آنها در پیشرفت وب فارسی انکار ناپذیر است.

persian-blogging-day

خیلی وقت بود که می‌خواستم از این وضع وبلاگستان فارسی انتقاد کنم و شاید با گفتن نظرم و دعوت از دیگر وبلاگ‌نویس‌ها بتوانیم وبلاگستان را کمی از وضعی که هست نجات دهیم. خوشبختانه تعداد افراد جدیدی که وارد وب می‌شوند و شروع به نوشتن می‌کنند بیشتر شده است و نگرانی‌ای از این بابت نیست؛ اما آیا از آنها حمایت می‌شود؟

راستش من خودم بیشتر از طریق توییتر و کاربرانی که با یک ادمین در ارتباط هستند وبلاگ‌های جدید را پیدا می‌کنم. آن روز داشتم در فیدریدرم چرخی می‌زدم و دیدم که از مجموع ۲۰۰ وبلاگی که دارم فقط ۳۰تای آنها وبلاگ‌های فارسی زبان هستند و متاسفانه از این ۳۰ وبلاگ فقط ۱۰ الی ۱۵ تای آنها فعال هستند. به همین خاطر پس از بررسی روش‌های مختلف، به این نتیجه رسیدم که شاید بد نباشد حرکتی را برای حمایت از وبلاگ‌های نوپای فارسی شروع کنیم.

خوشبختانه یک ادمین طی تقریبا ۵ سالی که در حال فعالیت است توانسته کاربران خوبی را جذب کند. داشتم فکر می‌کردم که چگونه می‌شود از این پتانسیل برای کمک به دیگر وبلاگ‌ها استفاده کرد که به نتایج نسبتا خوبی رسیدم. در واقع یکی از نیازهای خودم این بود که لیستی وجود داشته باشد تا وبلاگ‌های خوب فارسی که محتوا تولید می‌کنند را بشود در دسته‌بندی مخصوص خودشان دید و دنبالشان کرد. در رابطه با این موضوع چندی پیش چنین توییتی کردم:

2014-09-07 at 10.25 PM

راستش پیش خودم فکر می‌کردم که افراد زیادی به من کمک می‌کنند و وبلاگ‌های مورد علاقه‌ خودشان را برایم می‌فرستند. اما متاسفانه متاسفانه سرجمع ۱۰ وبلاگ از این طریق به من معرفی شد! نمی‌دانم چرا حتی افراد نام وبلاگ‌های خودشان را برایم نفرستادند. وبلاگستان فارسی همین است! می‌خواهی بی منت کمک کنی هم کوچکترین کمکی بهت نمی‌کنند! به طور مثال خیلی از کاربران وب ما حاضرند چیپ‌ترین نوشته‌های وبلاگ‌های خارجی را به اشتراک بگذارند اما نوشته وبلاگ‌های فارسی را بخوانند و از کنارشان رد شوند.

دیدم باید خودم دست به کار شوم، لیست وبلاگ‌ها را می‌شود به مرور زمان و با کمک خواستن از کاربران تکمیل کرد. برای همین صفحه وبلاگ‌های خوب فارسی را در یک ادمین ایجاد کردم و در این صفحه برخی از وبلاگ‌هایی که به تولید محتوای خوب می‌پرداختند و من دنبالشان می‌کنم را لیست کردم. این لیست هنوز خیلی خیلی ناقص است، پس لطفا:

به تکمیل لیست وبلاگ‌های خوب فارسی کمک کنید

از دیگر مواردی که می‌شود به آنها اشاره کرد، حرکت خوب علی نعمتی است. علی چندین سال است که هر هفته لینک نوشته‌‌های خوبی که می‌خواند را در قالب یک پست وبلاگ مثل این منتشر می‌کند. فکر نکنم که این کار وقت زیادی را بگیرد ولی خیلی می‌تواند مفید باشد و به پیشرفت دیگر وبلاگ‌ها و ایجاد روابط حسنه بین وبلاگ‌نویسان کمک کند. من هم سعی می‌کنم هر دو هفته یا هرماه این کار را در یک ادمین انجام بدهم و از شما هم دعوت می‌کنم تا چنین حرکتی را شروع کنید.

در پایان امیدوارم بتوانیم با کمک یک‌دیگر وبلاگستان فارسی را از وضعیتی که این روزها به خود گرفته است نجات دهیم. مثل همیشه بخش نظرات این نوشته بر روی هرگونه پیشنهاد و انتقادات شما کاربران خوب یک ادمین باز است.

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

۶ سالی هست که در زمینه‌های مختلفی همچون وبلاگ‌نویسی٬ سئو و آزادکاری در یک ادمین می‌نویسم و در حال حاضر مدیرعامل شرکت فرنیان هستم.

۸ دیدگاه

 1. […] یک ادمین | به بهانه روز وبلاگستان فارسی […]

 2. امیر گفت:

  با سلام
  من هم به نوبه خودم به شما وبه تمامی جامعه وبلاگی ایران تبریک میگم

 3. ashkan گفت:

  منم دیشب یه پستی درمورد معرفی ۵تا از
  سایتای خوب ایرانی زدم:)
  البته بطور خلاصه توضیح دادم:)

 4. […] مهم بعدی هم اینه که، لطفاً پست مسعود فاطمی رو بخونید و به تکمیل لیست کمک […]

 5. سلام. من وبلاگ‌های فارسی خوب زیادی می‌خوانم. اما بیشترشان فنی هستند یا در زمینه کارآفرینی و مدیریت. سعی می‌کنم یک روز همه آنها را با هم معرفی کنم. امان از این کم وقتی!

 6. من شخصا در وبسایتم و در بین مطالبم به سایت های دیگه مثل فارنت و دیجیاتو لینک میدم و اگر خودم نتونم مطلبی رو در سایتم بنویسم لینک میدم به این سایت ها .
  به امید روزی که چنین چیزی در بین وبسایت های فارسی زیاد بشه
  با تشکر

 7. صادقی گفت:

  من به زودی یک لیستی از وبلاگهای خوب میفرستم

 8. […] کمک بزرگی کند. اگر دوست دارید وبلاگ‌های مفید بیشتری در وبلاگستان فارسی شکل بگیرند، اگر دوست دارید وبلاگ‌نویس‌ها بدانند که […]

شما چه دیدگاهی دارید؟

قوانین

۱- لطفا از دیدگاه‌ها برای تبلیغ مستقیم سایت خود استفاده نکنید.

۲- دیدگاه‌‌هایی که در بخش نامشان، کلمه کلیدی به کار رفته باشد تایید نخواهند شد.

برای اطلاعات بیشتر قوانین کاربری را بخوانید


آخرین نوشته‌های یک ادمین را در ایمیلتان دریافت کنید

عضو لیست ایمیلی ما شوید تا آخرین نوشته‌های یک ادمین برایتان ایمیل شود