بک‌ لینک دقیقا چیست؟

پس از گذشت مدتها از به وجود آمدن تعاریفی همچون بک‌لینک و چیزهای دیگر در سئو٬ کمتر در وب فارسی به معنای دقیق آنها توجه کرده‌ایم و بعضی اوقات آنها را با چیزهای دیگر اشتباه گرفته‌ایم. یکی از این مفاهیم٬ بک‌لینک است که در حال حاضر تعریف آن در بین مدیران سایت‌ها و شاید برخی مشاورین سئو کمی با آنچه که در واقعیت هست تفاوت دارد.

در ابتدا٬ بد نیست نگاهی به نتیجه گوگل در مورد جست‌وجوی What is a backlink نگاهی بیاندازیم:

google-definition-of-backlink

ویکی‌پدیا٬ منبع تعاریفی که گوگل در نتایج جست‌وجوی خود نشان می‌دهد است. ویرایشگران ویکی‌پدیا می‌گونید که

بک‌لینک یک لینک خروجی از یک صفحه به صفحه دیگر است. هرچه بک‌لینک بیشتری به سایت شما روانه شود٬ سایتتان محبوب‌تر خواهد بود.

به نظر من٬ بک‌لینک یعنی لینک‌هایی که یک سایت دیگر به سایت شما می‌دهد و یا شما با استراتژی‌های خاصی که برخی از آنها را در بخش لینک بیلدینگ یک ادمین می‌توانید ببینید٬ می‌گیرید. حالا این بک‌لینک ها می‌توانند از سایت‌های مرتبط و غیرمرتبط باشند و یا تاثیر مثبتی بر روی سایتتان داشته باشند و یا حتی باعث افت رتبه آن شوند.

بک‌لینک های خوب و بد

چه بک‌لینک هایی مفید هستند؟

در یک کلام٬ بک‌لینک هایی که به صورت طبیعی توسط نویسنده/مدیر سایت به سایت شما با یک متن و عبارت مرتبط به سایت شما ایجاد شده باشند بک‌لینک خوب نامیده می‌شود. این بک‌لینک ها نباید از سایت‌های اسپم بیایند٬ نباید تعداد لینک‌های خروجی آن سایت بسیار زیاد باشد٬ نباید از سایتی با اعتبار بسیار پایین که شبیه اسپم است بیاید٬ نباید سایت لینک دهنده  با سایت شما از نظر ارتباط موضوعی خیلی غریبه باشد و فاکتورهای دیگری که مهم‌ترین آنها موارد ذکر شده بود.

چه بک‌لینک هایی مضر هستند؟

مگر می‌شود که لینکی مضر باشد؟ بله. روزانه بسیاری از سایت‌های اسپم به دنیا می‌آیند و با دریافت و ایجاد لینک‌های غیرطبیعی و اسپم به نتایج بالای گوگل می‌آیند و سپس پنالایز می‌شوند! بک‌لینک‌های مضر آنهایی هستند که از سایت‌های غیرمرتبط می باشند٬ دارای تعداد لینک‌های خروجی بسیار زیادند٬ از سایت‌هایی با IPهایی که اسپم شناخته شده‌اند هستند٬‌  Anchor text شما را بسیار تکرار کرده‌ اند و خودشان نیز تولید محتوا نمی‌کنند.

backlink-power-factors

چه چیزهایی در کیفیت یک لینک موثر هستند؟

Anchor text: انکر تکست٬ همان متن یا عبارتی است که به یک صفحه دیگر لینک می‌شود. حالا چگونه تاثیر می‌گذارد؟ وقتی با عبارتی مرتبط با صفحه‌ای که می‌خواهید به آن لینک بدهید٬ انگار یک سیگنال به گوگل فرستاده‌اید که این انکرتکست با این صفحه مرتبط است و گوگل می‌تواند رتبه آن کلمه را با توجه به دیگر فاکتورها افزایش دهد.

Domain Authority: این فاکتور توسط شرکت Moz به وجود آمده است. سن دامنه٬ تعداد لینک‌های ورودی٬ کیفیت لینک‌ها٬ فعالیت سایت در شبکه‌های اجتماعی و .. در افزایش یا کاهش این فاکتور دخیل هستند. این امتیاز می‌تواند در مشخص کردن کیفیت یک لینک دخیل باشد.

Page Authority: اعتبار صفحه همانند Domain athority توسط شرکت Moz ارائه می‌شود که در مورد لینک‌های ورودی٬ کیفیت آنها و اعتبار کلی همان صفحه مشخص می‌شود.

دریافت لینک از سایت‌های کشورتان: اگر سایتی با زبان فارسی دارید٬ بهتر است لینک‌هایی که می‌گیرید از سایت‌هایی باشند که دارای دامنه .ir هستند. چون شانس شما را برای دریافت رتبه بالاتری در نتایج جست و جوی ایران افزایش می‌دهند. اما ممکن است باعث افزایش رتبه شما در نتایج جست‌وجوی بین‌المللی نشوند.

تعداد لینک‌های داخل صفحه: این که گوگل بداند لینک‌های خروجی از یک سایت طبیعی هستند یا خیر٬ توسط فاکتورهای زیادی مشخص می‌شود. اما در کل٬ تعداد لینک‌های خروجی از صفحه‌ای که از آن لینک می‌گیرید٬ نباید خیلی زیاد باشد و باید نسبت آن با محتوا حفظ شده باشد.

پیج رنک آن صفحه: البته در این که دیگر پیج رنک اهمیتی ندارد شکی نیست٬ اما همچنان یک سیگنال نسبتا تایید شده در افزایش تاثیر لینک هاست. دقت کنید که پیج‌رنک به صورت مستقیم بر روی رتبه شما تاثیر نمی‌گذارد٬ بلکه به صورت غیرمستقیم می‌تواند موثر باشد.

Relations: یکی از مواردی که خیلی‌ها در آن دچار اشتباه می‌شوند٬ بحث رابطه‌های بین لینک‌هاست. لینک‌ها مشخصه‌ای به نام Rel دارند که می‌توانیم با آن به موتورهای جست و جو بگوییم که از Link Juice و PR juice ما چیزی برای آن صفحه ببرند یا خیر. حال ممکن است که موتورهای جست و جو رتبه آن صفحه را به واسطه لینکی که شما به آن داده‌اید افزایش دهند٬ اما از پیج‌رنک شما چیزی برای آن صفحه نبرده باشند. در حالت عادی نیازی نیست که حتما در لینک “rel=”dofollow را ذکر کنیم. خود لینک‌ها به صورت پیش‌فرض Dofollow هستند. اما اگر بخواهیم آن‌ها را Nofollow کنیم٬ باید طبق تصویر زیر این کار را انجام دهیم:

using-nofollow-in-links

یادمان باشد که لیست فاکتورهای یک لینک خوب به همین‌جا ختم نمی‌شود و شاید گوگل ده‌ها فاکتور دیگر نیز داشته باشد.

backlink

اشتباهات رایج در مورد بک‌لینک

بک‌لینک همان تبلیغات متنی است!

متاسفانه چیزی که این روزها بسیار آن را می‌بینیم٬ افرادی هستند که فکر می‌کنند بک‌لینک در همان تبلیغات متنی که اکثرا در سایت‌های ایرانی جا افتاده است خلاصه می‌شود و هرکس که اسمی از بک‌لینک آورد٬ یعنی ماهیانه چند هزار تومان بدهیم تا سایتی لینک مارا در بخش تبلیغات متنی خود بگذارد! این تعریف کاملا غلط است. تبلیغات متنی هم یکی از روش‌های خرید بک‌لینک به حساب می‌رود که از طرف گوگل کاملا مردود اعلام شده و باعث افت و پنالایز سایت شما نیز می‌شود. به شما توصیه می‌کنم حتما نوشته “چرا نباید بک لینک بخریم؟” را بخوانید!

بک‌لینک بد است و نباید بک لینک گرفت!

جمله دیگری که بعضی مواقع به گوش خورده است٬ اشتباه گرفتن مفهوم اصلی بک‌لینک است. خود بک‌لینک به خودی خود بخش مهمی از سئو را در دست دارد. بخشی که دیگران شما را پیشنهاد می‌کنند و گوگل این پیشنهادات را در نتایج جست و جوی خود تاثیر می‌دهد تا سایت شما رتبه خوبی داشته باشد. حالا چگونه می‌توان گفت که بک‌لینک بد است؟ با این ماجرا موافقم که بک‌لینک غیرطبیعی بد است٬ اما همه بک‌لینک‌ها هم که بد نیستند!

هرچه بیشتر بهتر!

دیگر زمان آن که به کمیت فکر کنیم به پایان رسیده است و باید کیفیت بیشتر بک‌ لینک ها را مد نظر خود قرار دهیم. هرچه کیفیت یک لینک دریافتی بالاتر رود٬ تاثیر آن بر روی رتبه سایت شما نیز بالاتر می‌رود. ممکن است با دریافت چند لینک خوب رتبه‌ای کسب کنید که دیگر سایت‌ها با هزاران بک لینک نتوانند آن را بدست بیاورند!

ارتباط بین صفحات مهم نیست!

با  توجه به تستی که انجام دادیم٬ دریافت لینک از صفحات غیرمرتبط می‌تواند باعث خارج شدن سایت شما از نتایج جست وجوی  کلمه کلیدی‌ای که برای آن سایت خود را آماده کرده‌اید بشود. در مقابل٬ با دریافت فقط چند لینک مرتبط توانستیم رتبه یک سایت را به سرعت افزایش دهیم. در حالتی که برای سایت شماره یک٬ شاید صدها لینک با کیفیت اما از سایت‌های غیرمرتبط گرفته بودیم (این سایت به خاطر لینک‌های غیرمرتبط در حال حاضر در ۱۰۰ نتیجه اول وجود ندارد)

حالا چگونه بک‌‌لینک بگیریم؟

پاسخ این سوال را می‌توانید با خواندن نوشته‌های زیر بدست بیاورید:

نوشته‌ای که خواندید٬ حاصل مطالعات و تست‌هایی که طی چند سال گذشته انجام داده‌ایم و همچنین بررسی Raw Dataهای نظرسنجی های بزرگ بود. امیدوارم که هرچه سریع‌تر شاهد حذف تعاریف اشتباهی که گاهی به خاطر سود شخصی برخی افراد به وجود آمده‌اند باشیم.

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

۶ سالی هست که در زمینه‌های مختلفی همچون وبلاگ‌نویسی٬ سئو و آزادکاری در یک ادمین می‌نویسم و در حال حاضر مدیرعامل شرکت فرنیان هستم.

۱۰۸ دیدگاه

 1. تست جوش گفت:

  آقای فاطمی سایت ساختمون .کام ببینید کلا لینک خریده الان با اکثر کیوردا در حوزه سااختمان بالاست می تونین دلیل قانع کننده ای بدین؟

  • گوگل در حال حاضر الگوریتم‌هایش را حداکثر برای چند درصد از نتایج جست‌وجو عملی کرده است نه همه آنها! به طور مثال هر آپدیت الگوریتم پنگوئن حداکثر ۱ درصد نتایج را تحت تاثیر قرار می‌دهد. به همین خاطر برخی از سایت‌ها توسط الگوریتم‌ها پنالتی نشده‌اند.

   • محمد گفت:

    نظر شما شاید درست باشد اما به نظر بنده و طبق تحقیقاتی که انجام دادم گوگل فعلا بعضی از الگوریتماشو روی زبان فارسی و دیگر زبان های کم اهمیت دیگر اعمال نکرده. راستی ممنون از اطلاعات خوبی که دادین.

 2. توران گفت:

  جزو بهترين مقاله هايي بود كه در مورد بك لينك خونده بودم
  ايشالا موفق باشيد

 3. اپل گفت:

  سلام بر آقای فاطمی عزیز . یک سوال داشتم. این سایتهایی که بک لینک یک پیج رو نشون میدن از کجا میفهمن این اطلاعاتو ؟ مگر این اطلاعات فقط نزد گوگل نیست؟ یا اینکه این سایت ها رباط های خودشون رو میفرستن؟ و یک سوال دیگه اینکه تبلیغ بنری بهمراه آلت هم تاثیر بک لینک رو دارد یا فقط بازدید کننده میفرستد؟
  ممنون

  • سلام
   گوگل اطلاعاتی را در اختیار دیگران قرار نمی‌دهد٬ بلکه دیگر سرویس‌ها خودشان خزنده‌ای مانند گوگل دارند که این اطلاعات را جمع‌آوری می‌کنند.
   بله تبلیغات بنری تاثیر دارد اما قدرت آن به اندازه Anchor text نیست.

 4. مهدی گفت:

  خیلی آموزش خوب و مفیدی بودش . با اجازه تون بنده با ذکر منبع در سایتم قرارش بدم ؟؟؟

 5. همیشه دوست داشتم وقت کافی بزارم واسه اینکه سئو را بخونم . ممنون که وقت گذاشتید و نتیجه تحقیقاتتون را قرار دادید.

 6. علی گفت:

  سپاس بابت مطالب مفیدتون…

 7. احسان گفت:

  اقا لینک هایی که در قسمت نظرات وبلاگ یا سایت ها گذاشته میشه .
  بک لینک حساب میشه؟

  • با رعایت شرط و شروط فراوان، بله می‌تواند به عنوان بک‌لینک محسوب شود.

   • محمد گفت:

    آقای فاطمی می خواستم بدونم این شرط و شروط فراوان ! شامل چه چیزهایی هستن؟

    • به صورت مختصر، محتوایی که نوشته می‌شود نباید اسپم باشد، نباید کلمه کلیدی سایت شما در جای نام نظر دهنده حضور داشته باشد، نباید لینک خود را در متن نظر بگنجانید و ..
     در کل استفاده از بخش نظرات به عنوان یک تکنیک لینک‌بیلدینگ خیلی خوب نیست و توصیه می‌کنم تا با نوشتن نظرات کامل و خوب برای جذب بازدیدکننده استفاده کنید.

 8. سهیل گفت:

  ممنون آقای فاطمی بابت مقاله خوب و کاملتون

  یک سئوالی داشتم که اکثرا جواب این سئوال رو نمی دونن

  لینک فالو خزنده ها وارد سایت لینک داده شده میشن ولی در نو فالو چطور ؟ خزنده ها وارد نمیشن ؟ تاثیری داره ؟ چرا در الکسا و سایر سرویس های مشابه بعضی از لینک های نو فالو رو مفید میزنه ؟

  • در Nofollow هم خزنده‌ها وارد لینک می‌شوند، اما این که به آن صفحه اعتباری اضافه شود یا خیر در اختیار بات گوگل قرار می‌گیرد. به لفظ ساده‌تر، شما آن سایت را تایید نمی‌کنید و تصمیم‌گیری را بر عهده بات گوگل می‌گذارید.

 9. hossein jahedi گفت:

  ممنون مفید بود :)

 10. محمد گفت:

  بهترین راه: بالا بردن کیفیت و بروز بودن مطالب یک سایت هست …

 11. عرفان ویسی گفت:

  ممنون آقای فاطمی .
  خیلی مطلب خوبی بود .
  اطلاعاتم بالا رفت .
  با تشکر از سایت خوبتون .

 12. با تشکر از تذکر شما.
  ویرایش گردید.

 13. محسن گفت:

  ممنون.مفید بود….

 14. سلام…ببخشید راهی وجود داره که وقتی یه دامین فیلتر شد , یه دامین دیگه بذاریم جای دامین قبلی طوری که تو نتایج جستوجو سریع دامین جایگذین دامین قبلی بشه و تو رتبه گوگل هم تاثیری نداشته باشه؟

 15. یاریش گفت:

  تشکر از آقای فاطمی، مفید بود

 16. ولی خودتون توی یک پست دیگه نوشته بودید که تبلیغات متنی هم یک توع بک لینک هست.

 17. matin گفت:

  تشکر این مطلب جالب بود ممنون

 18. خیلی ممنون دوست عزیز

  خسته نباشی

 19. kiya گفت:

  با سلا خدمت دوستان گل و محترم از شما خواهش دارم به بنده در صورت امکان کمک کنید ….من مدتی دارم رو seo سایتم کار می کنم و مناسفانه گیر افراد با سواد نیوفتادم …..اقداماتی که تا الان انجام دادم
  ۱-تو صفحه pages تمامی گزینه هام yes و سبز شدند
  ۱-ولی تو media و galleries گزینه هام ۲ تاش قرمزند اون گزینه ها هستند
  page urL ——content—-لطفا اگه کسی می دونه راهنمائی کنه…کسی که سایت ورد پرس منو طراحی کرده میگه چون تو ایت قسمت ها عکسه طبیعی این مشکل…. برای من قابل قبول نیست…ممنون از لطف شما دوستان

 20. مهدی گفت:

  سلام آقا مسعود من الان تهرانم برای اینکه سئو رو از صفر تا ۱۰۰ از شما یاد بگیرم اون هم در شهر خودم چیکار کنم؟

  • در حال حاضر ما فقط می‌توانیم در مشهد دوره آموزشی سئو برگزار کنیم،‌ امیدوارم این امکان به‌وجود بیاید که در شهرهای دیگر نیز بتوانیم دوره‌های متعددی برگزار کنیم.

 21. صادقی گفت:

  سلام آقای فاطمی. ممنون از مطلب خوبتون
  یک سوالی داشتم. من سایتی دارم که از یک سایت دیگه که اونم مال خودم هست براش بک لینک گرفتم. اما توی نتایج alexa تعداد بک لینک ها رو صفر نشون میده. این دلیلش چیه؟ و آیا لینک باید فرمت خاصی داشته باشه؟

 22. کریمی گفت:

  دوست گرامی :
  ما برای سایتمون میخوایم تبلیغات زیادی انجام بدیم از دید شما بهترین مکان برای تبلیغ سایت و نوع تبلیغ چی هستش ؟ که رتبه الکسا سایت هم به شدت بالا بره و سئو خوبی براش انجام بشه ؟

 23. سعید گفت:

  مقاله خوب و مفیدی بود. سپاسگزارم

 24. سلام
  مطالبتون واقعا مفید و عالی بود.
  سپاس

 25. فرشاد گفت:

  ممنون بابت مطلب عالیتون .
  یه سوال داشتم : من لینک منبع مطالبی رو که در سایت مینویسم در پایین مطلب قرار میدم ، حالا میخواستم بپرسم اگر این لینک ها رو ( منبع مطالب ) به حالت Nofollow قرار بدم از نطر گوگل اشکالی داره یا بهتره که به صورت follow باشن ؟

 26. مرتضی گفت:

  ببخشید که من نظرم رو در زیر این پست قرار میدم.
  سایت وب دانش، به نظر غیر فعال میاد.
  دوره سئو دارید در پیش رو؟

  • بله. متعاقبا به اطلاع می‌رسد.

   • مرتضی گفت:

    توی سایت وب دانش ، صفحه اولش که قسمت وارد کردن شماره تلفن هست، مشکل داره. یعنی فقط میشه عدد ۱ تا ۱۳ وارد کرد (فکر کنم میخواستید که تعداد اعداد رو ۱۳ بزارید که اینطوری شده)

    در ضمن، من توی این پست “راهنمای کامل تغییر دامنه سایت” که گذاشته اید، یه نظر گذاشته ام که فکر کنم به خاطر داشتن لینک، تایید نشده.
    ممنون میشم تاییدش کنید و راهنمایی کنید

 27. اسماعیل گفت:

  با سلام خدمت مدیر عزیز وب سایت بزرگ یک ادمین

  من این مقاله شما رو مطالعه کردم من تا چند روز پیش نمیدونستم بک لینک چی هست و از کجا میتونم افزایشش بدم تا اینکه با سایت شما از طریق سرچ در گوگل آشنا شدم مطالبی مفید و خوبی میزارین امیدوارم موفق باشید

 28. مهدی گفت:

  سلام
  مرسی از مطلب مفیدتون

 29. من چندتا سایت از یکی از رقیبامون میبینم که مدتهاست از بک لینک استفاده کردن و بالای یکساله که سایت اصلی خودشون صفحه اوله و صفحه های جدیدشون هم به صفحه اول گوگل اضافه میشه
  طی بررسی هایی هم که انجام دادم دیدم سایتشون ار لحاظ سئو on-page خیلی قوی نیست و متوجه شدم فقط از راه بک لینک گیری به این جایگاه رسیده

  با این شرایط باز هم میگین نباید لینک بخریم؟

  • سینا حسن زاده گفت:

   ما میگوییم لینک نخرید نه اینکه لینگ نگیرید. لینک گیری از سایت های با کیفیت بالاتر و یا هم سطح خود بسیار خوب است. اما باید این لینگ گیری دائمی یا حداقل دارای زمان زیاد باشد و سایتی نباشد که به هر سایتی لینک میفروشد. مانند سایت های بزرگ فارسی که به هم لینک میدهند تا در رتبه های بالای بازدید بمانند.

 30. sahar گفت:

  جالب بود ولی میشه در مورد بک لینک بهم کمک کنید ؟

 31. حسین گفت:

  سلام. مطلب شما خیلی مؤثر و کاربردی بود. دست نویسنده‌‌ی این سایت رو می‌بوسیم.
  یک سؤال : لینک‌هایی که در ستون سمت راست سایت irannaz دات کام هست، آیا بک‌لینک به حساب می‌آید؟

  • سینا حسن زاده گفت:

   تنها لینک هایی که من در این سایت دیدم لینک بخش های موضوعی و لینک های تبلیغاتی فوتر در اخر صفحه بود که لینک های فوتر بک لینک حساب میشوند.

 32. حسین گفت:

  احساس میکنم سایت رو اشتباه رفتید
  زیر بخش‌های موضوعی یا منوها در ستون سمت راست سایت
  آدرس irannaz.com

  • سینا حسن زاده گفت:

   هر لینکی به غیر از لینک های داخلی وبسایت بک لینک حساب میشه. خودتون با دیدن ادرس اون لینک میتونید بفهمید.

 33. حسین گفت:

  جایی خونده بودم که تبلیغات متنی با بک‌لینک کاملا متفاوت هستند؛ پس چطور می‌فرمایید هر لینک خروجی بک‌لینک است؟

  • حسین عزیز تبلیغات متنی‌ای که به صورت مستقیم باشن یعنی توسط سیستم‌های تبلیغاتی ارائه نشه، در دسته بک‌لینک‌ها قرار می‌گیرن. حالا این بک‌لینک می‌تونه مفید باشه یا مضر باشه.

 34. پدرام گفت:

  ممنون از مطالب خوبتون

 35. فرید گفت:

  سلام. ممنون مفید بود…
  یک سوال :
  بک لینک ها توی تمام قسمت های گوگل تاثیر میزارن یا فقط قسمت web ?
  الان خیلی از سایت ها به بنده لینک دادن با عناوین مختلف ایا این لینک ها تاثیری روی قسمت google images دارن ؟
  پ.ن:سایت گالری عکس هست.
  تشکر

  • بله تاثیر دارن. یه بخشی از تاثیر در حد دامنه‌ست (یعنی برروی کل سایت شما) و یه بخشی از اون اعتباری که داره به سایت شما میاد بین صفحات مختلف شما تقسیم می‌شه که تصاویر هم جزء این صفحات هستن.

 36. مسعود گفت:

  از مطالب جالب شما ممنونم

 37. مهدی گفت:

  مرسی عالی بود.
  سوالی داشتم!
  فرض مثال ، ما یه اپلیکیشن اندروید داریم !
  و اطلاعاتش از وب نمیاد! یه اپ استاتیک یه ایبوک اصلا! که انلاین کار نمیکنه!و به هیچ سایتی یا هاستی وصل نیست.
  کلا افلاین کار میکنه.
  حالا ما بیاییم توش یه متنی بزاریم و یه کلمه ازون متن رو لینک بدیم به یک سایتی!
  ایا ایا ایا اینم بک لینک برای اون سایت محسوب میشه؟
  و در سئو سایت مقصد تاثیر میذاره؟
  لطفا اینو جواب بدین خیلی مهمه برام!
  شاید واس خیلی ها مهم باشه.

  • تا چند وقت پیش نبود چون گوگل اپلیکیشن‌ها رو ایندکس نمی‌کرد اما به تازگی از اندروید شروع کرده و داره ایندکس می‌کنه. حالا این که چجوری می‌خواد تاثیر داشته باشه رو واقعا خبر ندارم چون هنوز اطلاعات درستی در این مورد منتشر نشده.

 38. جلالی گفت:

  ممنون از مطلب مفید شما

 39. میلاد گفت:

  عااااااااااااالی بود اقا مسعود

 40. ایمان گفت:

  بسیار عالی
  ممنون از شما بابت توضیح کامل

 41. Mhdi گفت:

  خیلی ممنون
  عاااالــــــــــــــی بود

 42. مینو گفت:

  سلام خیلی مقاله ی خوبی بود.
  یه تعداد زیادی از سایت هایی که فقط لینک مقاله های سایت های دیگر رو میذارن به سایت من بک لینک دادن به نظرتون این سایت ها اسپم هستند؟
  چون از صفحه ۲ گوگل اومدم صفحه ۳ و تعداد این سایت ها که به سایتم بک لینک دادن بالای ۱۰ تا هست و یکیشون ۷۰۰۰ تا بک لینک داده به نظرتون چیکار کنم

 43. مینو گفت:

  خیلی ممنون که جواب دادید. چطور میتونم بفهمم اون سایت ها اسپم هستند یا نه؟

 44. هیوا گفت:

  سلام به شما
  میخواستم بپرسم که چراسایتم بک لینک ازدست میده،و با اینکه رتبه الکسامون در حال پایین اومدن هستش ولی page rank نداریم و هنز صفر هستیم.

 45. های دانش گفت:

  مرسی طلب خوبی بود استفاده کردم

 46. مهدی گفت:

  عالی بود دوست عزیز بنده به تازگی اقدام به تحقیقات در این زمینه و آموزش نحوه افزایش رنکینگ در موتورهای جستجو نموده ام . لطفا در صورت امکان فلوچارتی برای بنده جهت آموزش مرحله به مرحله بر حسب اولویت های موجود بیان کنید. به زبان ساده تر از کجا شروع کنم به کجا برم!؟

 47. محمد گفت:

  با سلام جناب آفای فاطمی و تشکر از مطالب آموزنده اتون
  وجود صفحاتی در وبسایت که به صفحه اصلی یا بقیه صفحات لینک نشده اند توی رنک گوکل تاثیر منفی داره؟

 48. محمد گفت:

  سوال دیگه ای که داشتم اینه با اتوریفرش کردن یک صفحه و بالا بردن تعداد ویو ها گوگل رنک صفحه زیاد میشه یا کم؟ چون شنیدم جدیدا گوگل برای این کار پنالایز میکنه. در این صورت رقبا به راحتی میتونند کاری کنند که رنک وبسایتهای رقیبشون رو از بین ببرند. نظر شما چیه؟

  • ابتدا باید دید که گوگل چجوری می‌خواد بفهمه که شما دارید روی یه سایت بازدید Auto-Refresh می‌فرستید؟‌ چون گوگل طبق ادعایی که داره، هیچ اطلاعاتی از Analytics و … در رتبه‌بندی تاثیر نداره. پس در نتیجه چنین چیزی کلا رد می‌شه.

   • محمد گفت:

    من متوجه نمیشم. من چند جا خوندم که طبق الگوریتم جدید گوگل میزان زمانی که از باز کردن لینک یک وبسایت خاص در صفحه نتایج جستجو تا بستن آن وجود داره یکی از پارامترهای تاثیرگذار برای شناخته شدن سایتهای اسپم هست. این رو چطور گوگل متوجه میشه؟

    • شما یه کلمه کلیدی رو سرچ کنید؛ روی یکی از نتایج کلیک کنید و برگردید به صفحه نتایج جست‌وجو و برید یه سایت دیگه. اینطوری متوجه می‌شه.

     • محمد گفت:

      شما از این روش کار مطمئن هستید؟ من و خیلیهای دیگه معمولا به این صورت سرچ میکنیم که توی صفحه ی اول چند تا از نتایجی که به نظرمون بهتر میاد رو به ترتیب open in new tab میکنیم و در پایان به سراغ صفحه های باز شده میریم و مطالعه میکنیم. در این صورت به همه ی سایتها به جز سایتی که آخر باز کرده بودیم نمره منفی تعلق میگیره.

     • آخرین باری که در مورد بحث Bounce Rate و تاثیرش در نتایج جست‌وجو تحقیق کردم به چنین چیزی رسیدم. در واقع به‌جز این حالت، گوگل نمی‌تونه Bounce Rate یک سایت رو حساب کنه. چون نه ابزاری هست که این اطلاعات رو به گوگل بده و گوگل هم می‌گه از اطلاعات Analytics برای سرچ استفاده نمی‌کنه.

 49. محمد گفت:

  ممنون از راهنماییتون جناب مهندس فاطمی

 50. manoochehr گفت:

  از مطلب مفیدی که گذاشته بودید سپاسگزارم.خیلی کارآمد بود.

 51. hanif گفت:

  سلام خدمت شما . من یک مرجع اپل دارم اول خواستم بک لینک بگیرم اما بعدش با یک سایت معتبر کلیکی آشنا شدم ای نتوورک . امیدوارم اسمشو اوردم مشکلی نباشه . بنظرتون کلیکی تاثیر بیشتری داره یا بک لینک و تفاوتشون در چیه ؟ کلیکی هزنش بالاس برای مثال هر کلیک ۱۴۰ تومن هست و من میخوام ۵۰۰ تومن هزینه کنم و تنها و تنها قسطم کاهش رتبه الکسا هست به دلیل دریافت تبلیغات .

  ممنون میشم راهنمایی کاملی بهم بدین .

  • تبلیغات کلیلی می‌تونه برای بیشتر دیده شدن شما مفید باشه اما طبق تجربه من (در همین حیطه‌ای که شما فعال هستید) باعث فروش نمی‌شه و بازگشت سرمایه خیلی ضعیفی داره چون افراد در لحظه به فکر خرید اون محصول نیستن.

 52. محمد گفت:

  واقعاً مطلب بسیار خوبی بود . ممنونم

 53. موشی چت گفت:

  سلام خسته نباشید.
  شما که تو این کارا واردید چکار کنیم که چت روممون زودتر بره اول گوگل.
  شما چه پیشنهاد و راهایی برای بالا رفتن رتبه چت رومم میدید؟خیلی ممنون میشم به صورت کامل بهم بگید و کمکم کنید

 54. BusinessPlus.ir گفت:

  ممنون از مطلبتون. دقیق و کامل بود. با اجازه، با ذکر منبع در وبسایتم share میکنم.

 55. علی گفت:

  آقا مسعود یک سوال داشتم گشتم به جواب نرسیدم ایجا مطرح میکنم ببخشید.

  اگر سایتی از عکس های ما کپی برداری کنه و از ترافیک سایت ما استفاده کنه این از نظر سئو برای ما مفیده یا نه؟
  به عبارت دیگه نسبت به هزینه هاست ارزشی برای ما میتونه داشته باشه یا نه؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید. (نظر شخصی شما برام مهمه)

  • راستش خیلی در این مورد مطمئن نیستم اما زمانی می‌تونه یک بک‌لینک به حساب بیاد که لینک هم شده باشه. نه صرفا کد استفاده شده باشه. بیشتر پهنای باند می‌خوره.

 56. مهدی گفت:

  سلام خسته نباشید نوشته هاتونو خوندم ، میشه کمکم کنید لطفا ،خواهش میکنم

 57. مهدی گفت:

  تازه وبلاگ درست کردم ،زیاد سر در نمیارم کمکم کنید لطفا

 58. سلام اقای فاطمی نظر شما در مورد لینک سازی از طریق نظر دادن چیه خیلی از دوستان این روش منسوخ میدونند اما خیلی از سایت ها با این نوع لینک سازی موفق هستند یا کل لینک های انها نظرات سایت هاست چه فالو و چه نوفالو و رتبه های اول هستند موفق باشید.

 59. میثم گفت:

  با اینکه قبلا خونده بودم ولی باز خیلی خوب بود، ممنون

 60. حسن موحد گفت:

  عالی و مفید بود . موفق باشید مسعود جان . من هی فراوش می کنم بر میگردم این مطالعه می کنم .

 61. حسین گفت:

  نوشته خوبی بود واقعا. ممنون

 62. حسین گفت:

  سلام و با تشکر از شما
  مطلب جامعی بود. پیشنهاد میکنم آپدیت های جدید در مورد بک لینک رو هم بزارید تو این پست.
  با تشکر

 63. نشکر از شما بابت مطلب مفیدی که گذاشتید.

 64. محمد گفت:

  سلام . به نظر من همین حالاشم خیلی از سایتای بزرگ بک لینک دارن و خیلی خوب هم کار میکنند.
  اما سوالم اینه میشه سایتی رو معرفی کنید که بشه بک لینک خرید ؟

 65. غلامی گفت:

  تشکر از مطلب مفیدتون…
  یه سوالی داشتم اگه تو انجمن ها و کامنت ها عنوان دقیق پست مون و لینکمون رو بزاریم خوبه ، یا لینک مون بهمراه کلمه کلیدی مون باشه. من سایتم ۲۰ تا فقط پست داره میخوام تمام این پست ها رو تو شبکه ها و انجمن ها بزارم. و یه سوال دیگه هم که داشتم اینه که تتو بعضی از سایت ها که کامنت میزاریم چون نیازی به تایید مدیر نداره و اتومات تایید میشه اگه بخوام دقیقا ۲۰ تا لینکم رو با عنوان هایی که تو سایتم زدم اونجا هم بزارم ضرر نداره البته زیاده روی نکنم روزی تو ۵ تا سایت بزارم . ممنون میشم منو راهنمایی کنید

شما چه دیدگاهی دارید؟

قوانین

۱- لطفا از دیدگاه‌ها برای تبلیغ مستقیم سایت خود استفاده نکنید.

۲- دیدگاه‌‌هایی که در بخش نامشان، کلمه کلیدی به کار رفته باشد تایید نخواهند شد.

برای اطلاعات بیشتر قوانین کاربری را بخوانید


آخرین نوشته‌های یک ادمین را در ایمیلتان دریافت کنید

عضو لیست ایمیلی ما شوید تا آخرین نوشته‌های یک ادمین برایتان ایمیل شود